Երեքշաբթի, 17 Փետրվարի 2026
Հայաստանում հիփոթեքն աճում է երրորդ տարին անընդմեջ, բայց տեմպերը թուլանում են
Արմինֆո. 2025 թվականի արդյունքներով Հայաստանի հիփոթեքային վարկավորման ծավալը կազմել է 1.6 տրլն դրամ  (4.2 մլրդ դոլար), ինչը 13.2% - ով բարձր է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ Ինչպես փետրվարի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է Հայաստանի Բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանը, այսպիսով, հիփոթեքին բաժին է ընկել Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելի 21,3% - ը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ հիփոթեքային վարկավորումն աճում է երրորդ տարին անընդմեջ, սակայն տեմպերը թուլանում են։ Այսպես, 2025 թվականին աճը դանդաղել է մինչև 13,2 տոկոս ՝ 2024 թվականի 37 տոկոսից։ Նման արգելակումը, նրա ասելով, պայմանավորված է հիփոթեքային վարկավորման շրջանակներում եկամտահարկի վերադարձի ծրագրի ավարտով, որը 2025 թվականից դադարելով գործել Երևանում, դեռևս շարունակվում է մարզերում:
Այս համատեքստում ՀԲՄ ղեկավարն ընդգծել է, որ այս աճը 2025 թվականին ապահովվել է, առաջին հերթին, մարզերում հիփոթեքային վարկավորման ծավալների ավելացմամբ՝ 30,9% - ով կամ 113.1 մլրդ դրամով ՝ մինչև 479.7 մլրդ դրամ, մինչդեռ, Երևանում աճը կազմել է 7,4% կամ 82 մլրդ դրամ՝ 1.2 տրլն դրամ ծավալի ապահովմամբ:
Նա նշել է, որ առավել ակտիվ են Երևանին ամենամոտ մարզերը՝ Կոտայքի և Արմիվիրի մարզերը: "Սակայն մենք հույս ունենք, որ առաջիկա տարիներին այդ միտումը կտարածվի նաեւ երկրի այլ մարզերում", - ասել է Ազատյանը:
Խոսելով անշարժ գույքի շուկայում գների մասին՝ նա վկայակոչել է Կենտրոնական բանկի գնահատականները, որոնք վկայում են անշարժ գույքի 20-25 տոկոսի սահմաններում վերագնահատման մասին։ «Այստեղ կարող է լինել երկու լուծում: Կամ՝ տարիների ընթացքում այդ 25% - ը չեզոքացվում է, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի։ Իսկ եթե գների 20-25 տոկոսով անկում լինի, ապա ֆինանսական համակարգը կարող է դիմակայել այդ ռիսկերին։ Կարող են լինել այլ տնտեսական հետեւանքներ, բայց դրանք էական ազդեցություն չեն ունենա բանկային համակարգի կայունության վրա", - նշել է Ազատյանը։
Նշենք, որ ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի տվյալներով՝ Երևանում բնակարանների միջին գինը 2025 թվականին աճել է ընդամենը 0,3% - ով՝ կազմելով 464.3 հազար դրամ/1 քմ: Մարզերում բնակարանների միջին գինը հասել է 171 հազար դրամ/1 քմ-ի՝ տարեկան 16,4% աճով: