Երեքշաբթի, 17 Փետրվարի 2026
Հայաստանի առաջատար 5 առևտրային գործընկերների՝ Ռուսաստանի, Չինաստանի, ԱՄԷ - ի, Իրանի և Գերմանիայի մասնաբաժինը 2025 թվականին նվազել է՝ 72%-ից մինչեւ 64%
Արմինֆո. Հայաստանի առաջատար 5 առևտրային գործընկերների ՝ Ռուսաստանի, Չինաստանի, ԱՄԷ - ի, Իրանի և Գերմանիայի մասնաբաժինը 2025 թվականին նվազել է մինչև ընդհանուր շրջանառության  64%՝ բացարձակ արտահայտությամբ կազմելով 13.7 մլրդ դոլար (2024 թվականի 21.8 մլրդ դոլարի կամ 72%-ի դիմաց)։ Նրանցից չորսը տարեկան կտրվածքով կրճատել են ծավալները․ Ռուսաստանը ՝ 38,3%- ով, Չինաստանը՝ 6,5%-ով, ԱՄԷ-ն՝ 60%-ով, Գերմանիան՝ 2,5%-ով, մինչդեռ, մեկ տարի առաջ ՌԴ-ն, ԱՄԷ-ն և Չինաստանը էական աճ էին ցույց տալիս, իսկ Գերմանիան այն ժամանակ ավելի ցայտուն անկման մեջ էր: Ընդ որում, Իրանին հաջողվել է պահպանել աճը ՝ տարեկան տեմպերի որոշակի արգելակմամբ՝ 6,5 տոկոսից մինչեւ 4,2 տոկոս։ Դատելով ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից՝ Հայաստանի հետ ՌԴ-ի և ԱՄԷ-ի արտաքին առևտրի ծավալների զգալի նվազումը պայմանավորված է ադամանդների և ոսկու վերաարտահանման և վերաներմուծման գործոնի վերացմամբ։