Արմինֆո.2025 թվականի փետրվարից ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության (ԱՊՊԱ) սակագների էական բարձրացումը ապահովագրական ընկերություններին թույլ է տվել զգալիորեն բարձրացնել իրենց գործունեության արդյունավետության մակարդակը և հասնել զգալի շահույթի։
Այդ մասին են վկայում Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական վարկանիշի 31.12.2025 թ. տվյալները, որն ԱրմԻնֆո-ն պատրաստել է հրապարակված ֆինանսական հաշվետվությունների և ապահովագրական ընկերություններից հարցված պակասող ցուցանիշների հիման վրա:
Այսպիսով, ԱՊՊԱ ապահովագրերի ակտիվ (պարտադիր) վաճառքը և այս դասի փոխհատուցումների սեզոնային պասիվությունը կարողացել են բարելավել, ընդհանուր առմամբ, ապահովագրական հատվածի շահույթի և վնասի ընդհանուր պատկերը: Այսպես, ապահովագրավճարների տարեկան աճը արագացել է 3,1% - ից մինչև երկնիշ 17,1%, ինչի հետ միաժամանակ դիտվել է փոխհատուցումների աճի արգելակում՝ 14,3% - ից մինչև 9,3%, ինչը 2025 թվականի արդյունքներով ձևավորել է դրանց բացարձակ մեծությունները, համապատասխանաբար, 84,7 մլրդ դրամի (222,2 մլն դոլար) և 48,9 մլրդ դրամի (128,3 մլն դոլար) մակարդակում։ Սա հնարավորություն է տվել զուտ շահույթի տարեկան դինամիկան 71% անկումից դուրս բերել գրեթե 4 անգամ էական աճի ՝ 2025 թվականի համար ստանալով 2.9 մլրդ դրամ (7.7 մլն դոլար) միագումար շահույթ։
Զուտ շահույթով առաջատարն այս անգամ "Արմենիա ինշուրանս" ԱԸ-ն է՝ - 784.7 մլն դրամ (2.1 մլն դոլար), որը կարողացել է տարվա ընթացքում այն ավելացնել 39.6 տոկոսով ՝ փոխհատուցումների աճի ավելի ցայտուն արգելակման հաշվին ՝ 61.3 տոկոսից մինչեւ 29.2 տոկոս, քան ապահովագրավճարները՝ 28.5 տոկոսից մինչեւ 14.6 տոկոս: Ընդ որում, ԱՊՊԱ դասի ապահովագրավճարների աճը խիստ դանդաղել է՝ 2,1 անգամից մինչև 1,2%, ինչը դիտվել է նաև փոխհատուցումների դեպքում, բայց ոչ այնքան կտրուկ՝ 99,8% - ից մինչև 44,5%: 2025 թվականը շահույթով են ավարտել վեց ԱԸ-ներ, և միայն մեկը (ԻՆԳՈ) չի կարողացել պահպանել շահույթը և վնաս է կրել։ Մասնավորապես, երկու ԱԸ (ԼԻԳԱ Ինշուրանս և Սիլ Ինշուրանս) զրոյացրել են վնասը և հասել շահույթի, իսկ չորսն էլ ավելի են ավելացրել շահույթը (Արմենիա Ինշուրանս, ՌԵԳՈ Ինշուրանս, Նաիրի Ինշուրանս և Էֆես): Շահույթի ամենամեծ աճը գրանցվել է "Սիլ Ինշուրանս"-ում՝ 9,3 անգամ ՝ վնասից հասնելով շահույթի։