Երեքշաբթի, 17 Փետրվարի 2026
Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունները 2025 թվականի զուտ շահույթն ավելացրել են գրեթե 4 անգամ՝ մինչև 7.7 մլն դոլար
Արմինֆո.։ Հայաստանի ապահովագրության հատվածը 2025 թվականի զուտ շահույթն ավելացրել է գրեթե 4 անգամ (մեկ տարի առաջվա 71% անկման դիմաց) ՝ ապահովելով այն 2.9 մլրդ դրամի (7.7 մլն դոլար) մակարդակում։ Դա սակագների բարձրացման արդյունք է, որի ֆոնին ապահովագրավճարների տարեկան աճը արագացել է 3,1% - ից մինչև երկնիշ 17,1% (մինչև 84.7 մլրդ դրամ կամ 222.2 մլն դոլար), իսկ փոխհատուցումների տարեկան աճը դանդաղել է 14,3% - ից մինչև 9,3% (մինչև 48.9 մլրդ դրամ կամ 128.3 մլն) դոլար:
Ինչպես վկայում են հրապարակված ֆինանսական հաշվետվությունների և ԱԸ-ներից լրացուցիչ պահանջված տվյալների հիման վրա ԱրմԻնֆո ԼԸ պատրաստած Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական վարկանիշի 31.12.2025 թ. տվյալները, 2025 թ. զուտ շահույթի մակարդակով առաջատար դիրք է  ապահովել է «Արմենիա Ինշուրանսը»՝ 784.7 մլն դրամ, երկրորդ հորիզոնականում է "ՌԵԳՈ Ինշուրանսը"՝  713.2 մլն դրամ, երրորդ հորիզոնական է բարձրացել է «ԼԻԳԱ Ինշուրանը»՝ 574.4 մլն դրամ։ Դա «Նաիրի Ինշուրանսին» տեղափոխել է չորրորդ հորիզոնական՝ 559 մլն դրամ։ «Էֆեսը» մնացել է 5-րդ հորիզոնականում, բայց հիմա արդեն 409.2 մլն դրամ շահույթով ։ Վեցերորդ հորիզոնականը շարունակում է զբաղեցնել «Սիլ Ինշուրանսը»՝ 222.6 մլն դրամ շահույթով: Վերջին յոթերորդ հորիզոնականում հայտնվել է ԻՆԳՈ-ն, որը տարեկան կտրվածքով չի կարողացել պահպանել շահույթը և 325.3 մլն դրամի վնաս է  կրել:
Այս անգամ ապահովագրավճարների ծավալով առաջնությունը պատկանում է  "Նաիրի Ինշուրանս" ՔԿ-ին՝ 14.6 մլրդ դրամ, իսկ փոխհատուցումների գծով՝ 8.5 մլրդ դրամ: Ապահովագրավճարների ծավալով փոքր տարբերությամբ երկրորդ հորիզոնականում է հայտնվել "ԻՆԳՈ" ապահովագրական ընկերությունը՝ 13.8 մլրդ դրամ, որը փոխհատուցումների գծով բարձրացել է երկրորդ հորիզոնական՝ 8.1 մլրդ դրամ ։ Ապահովագրավճարների ծավալով երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնում է "Էֆես" ԱԸ՝ 13.3 մլրդ դրամ, ընդ որում, փոխհատուցումների գծով առաջ է անցել չորրորդ հորիզոնական ՝ 6.8 մլրդ դրամ ։ Սա ապահովագրավճարների և փոխհատուցումների ծավալով նախկին առաջատար "ԼԻԳԱ Ինշուրանս" ԱԸ-ին տեղափոխել է, համապատասխանաբար, չորրորդ և երրորդ հորիզոնականներ՝ 12.6 մլրդ դրամ և 7.9 մլրդ դրամ ։ Ապահովագրավճարների ծավալով հինգերորդ հորիզոնական է իջել "Սիլ Ինշուրանս" ապահովագրական ընկերությունը ՝ 11.1 մլրդ դրամ, ընդ որում, փոխհատուցումների գծով իջնելով երեք աստիճանով և հայտնվելով յոթերորդ հորիզոնականում՝ 5.5 մլրդ դրամ։ Ապահովագրավճարներով վեցերորդ հորիզոնական է իջել "Արմենիա ինշուրանս" ԱԸ ՝ 10.5 մլրդ դրամ, պահպանելով հինգերորդ հորիզոնականը փոխհատուցումների գծով՝ 6.5 մլրդ դրամ ։ Ապահովագրավճարների ծավալով յոթերորդ տեղում է "ՌԵԳՈ Ինշուրանս" ապահովագրական ընկերությունը՝ 8.8 մլրդ դրամ, որը նախկինում նաև փոխհատուցումներով էր եզրափակում ցուցակը, սակայն այժմ տեղափոխվել է վեցերորդ հորիզոնական՝ 5.6 մլրդ դրամ:
Գործող յոթ ԱԸ-ներից ապահովագրավճարների տարեկան աճ են  ապահովել են վեցը (9-64% - ով, առավելագույնը ՝ «ՌԵԳՈ Ինշուրանսը») ։ Փոխհատուցումների գծով տարեկան աճ ապահովել են 4 ԱԸ-ներ (13-90% - ով, առավելագույնը՝ նույնպես «ՌԵԳՈ Ինշուրանսը»)։ Տեղին ենք համարում հիշեցնել, որ մեկ տարի առաջ «ՌԵԳՈ Ինշուրանսն» առանձնապես աչքի չէր ընկնում ապահովագրավճարների և փոխհատուցումների տարեկան աճով: Ինչ վերաբերում է «Էֆես»-ին, որը հայտնվել է ապահովագրավճարներն ու փոխհատուցումներն ավելացրե; ԱԸ-ների շարքում, ապա այս ԱԸ-ն այժմ մեծապես դանդաղեցրել է երկու ցուցանիշների աճի տեմպերը՝ 4-20 անգամ աճից մինչև 13-46%: Հայաստանյան շուկայում գործող 7 ԱԸ-ներից ապահովագրավճարների կրճատում է արձանագրվել միայն մեկի մոտ (ԼԻԳԱ Ինշուրանս՝18% - ով), իսկ փոխհատուցումների՝ 3-ում (1-25% - ով ՝ «Նաիրի Ինշուրանս», «Սիլ Ինշուրանս» և «ԼԻԳԱ Ինշուրանս»):
ԱրմԻնֆո-ի վերլուծաբանները հարկ են համարում պարզաբանել, որ հաշվետու տարվա ընթացքում "ԼԻԳԱ Ինշուրանս"-ի դիրքերի փոփոխությունը Հայաստանի ապահովագրական շուկայում պայմանավորված է այդ ժամանակահատվածում բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը եվրոպական ընկերություններին փոխանցելու գործարքով: Բառացիորեն օրերս ՝ 2026թ. փետրվարի 3-ին, այդ գործընթացն ավարտվեց և հավանության արժանացավ ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից ։ Արդյունքում՝ ավստրիական GRAWE Group ֆինանսական կոնցեռնը և C-Quadrat Investment Group-ը ձեռք են բերել «ԼԻԳԱ Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության բաժնետոմսերի 100% - ը, որը կշարունակի գործել Հայաստանի շուկայում առանց անվանափոխության, սակայն նշելով, որ GRAWE Group-ի անդամ է: Բաժնետերերն են դարձել LIGA GRAWE Group-ը՝ կապիտալի 75% բաժնեմասով, և C - Quadrat Investment Group-ը՝ 25%։ Հատկանշական է, որ այս պահից սկսած կյանքի ապահովագրությունը առաջիկա տարիներին կդառնա «ԼԻԳԱ Ինշուրանսի» ռազմավարական աճի ուղղություն։ Այդ կապակցությամբ ԿԲ-ը ծրագրում է քննարկումներ Ազգային Ժողովում՝ «Ապահովագրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նպատակով, որոնք թույլ կտան մեկ լիցենզիայով ապահովագրել է Life (կյանքի ապահովագրություն) եւ Non-Life (ընդհանուր ապահովագրություն):
Գործակալության վերլուծաբաններն ստիպված են նաեւ արձնագրել, որ ապահովագրական ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվության նոր ձեւաչափն «աջակցում է» կարևոր ցուցանիշների առավել քողարկմանը, ինչը խոչընդոտում է շուկայի իրավիճակի վերլուծության հնարավորությանը։ Հարկ է նշել, որ, ի տարբերություն հաշվետվությունների նախկին ձեւաչափի, նոր տարբերակում բացակայում է ֆինանսական հաշվետվության հրապարակման միասնական մոտեցումը՝ դրանով իսկ թույլ տալով ապահովագրական ընկերություններին ընտրողաբար բացահայտել այս կամ այն հաշվեկշռային ցուցանիշները: Այդ իսկ պատճառով ԱրմԻնֆո ԼԸ ապահովագրական ընկերություններից պահանջում է նոր ձևաչափով բացակայող կարևոր տվյալները, քանի որ նրանց համար էլ դժվարացել է վերլուծել իրավիճակը շուկայում։