Արմինֆո. 2025 թվականին Ղազախստանից Հայաստան ապրանքների արտահանումն աճել է 35,3 տոկոսով՝ կազմելով 49 մլն դոլար։ Այդ մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ղազախստանի ազգային վիճակագրության բյուրոյին։
Աղբյուրի համաձայն, հայկական արտադրանքի ներմուծումը Ղազախստան նախորդ տարվա արդյունքներով կրճատվել է 56,6% - ով և գնահատվել 20,2 մլն դոլար:
Անցյալ տարի Ղազախստանը Ռուսաստանից ներմուծել է ավելի քան 19,23 միլիարդ դոլարի ապրանք, ինչը 3,5 տոկոսով ավելի է, քան 2024 թվականին, հետևում է հրապարակված տվյալներից։ 2024 թվականին ներմուծումը կազմել է ավելի քան 18,58 մլրդ դոլար ։ Արտահանումը դեպի ՌԴ, ղազախական կողմի տվյալներով, 2025 թվականին դրամական արտահայտությամբ կրճատվել Է 14,8 տոկոսով ՝ մինչև 8,14 մլրդ դոլար։ 2024 թվականին դեպի ՌԴ արտահանումը Աստանայում գնահատվել է 9,55 մլրդ դոլար։
Ղազախստանի վիճակագրական բյուրոն առևտուրը գնահատում է դոլարով, սակայն գործարքների հիմնական մասը տեղի է ունենում ազգային արժույթներով։ 2025 թվականի տվյալները, ինչպես նշվում է բյուրոյի զեկույցում, նախնական են։
Եվրասիական տնտեսական միության մյուս երկրների շարքում անցած տարվա արդյունքներով առավել նշանակալի դինամիկա է նկատվում Բելառուսի հետ Ղազախստանի առևտրային հարաբերություններում. արտահանումն աճել է 58,3% - ով ՝ մինչև 271,2 մլն դոլար, ներմուծումն աճել է 23,7% - ով ՝ կազմելով 937,4 մլն դոլար: Ղրղզստան ղազախական ապրանքների արտահանումն աճել է 29,3% - ով ՝ մինչև 1,66 մլրդ դոլար: Ղրղզստանից Ղազախստան ապրանքների ներմուծումը նույնպես աճել է 17,1% - ով ՝ մինչև 580,3 մլն դոլար:
Ընդհանուր առմամբ, Ղազախստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը բոլոր երկրների հետ 2025 թվականին կազմել է գրեթե 143,89 մլրդ դոլար՝ 2024 թվականի համեմատ ավելանալով 1,3 տոկոսով, երբ այն գնահատվել է մոտ 142 մլրդ դոլար։ Ապրանքաշրջանառության աճն անցյալ տարի տեղի է ունեցել, հիմնականում, ներմուծման հաշվին. բոլոր երկրներից այն աճել է միագումար 7,4 տոկոսով ՝ կազմելով մոտ 64,85 մլրդ դոլար։ Արտահանումից ստացված եկամուտները մեծ բաժին են կազմել Ղազախստանի արտաքին առևտրում, բայց, միևնույն ժամանակ, նվազել են 3,2 տոկոսով՝ մինչև 79,04 միլիարդ դոլար 2024 թվականի համեմատ: Հանրապետության առևտրային հաշվեկշիռը 2025 թվականին դրական է, նույն իրավիճակն է եղել նաև 2024 թվականին ։ -