Երկուշաբթի, 16 Փետրվարի 2026 16:48
"Հայաստանը լրջորեն մտածում է նոր արբանյակներ ձեռք բերելու մասին". նախարար
Արմինֆո. "Արմսաթ-1"-ն իր առաքելությունն ավարտել է 2025թ. վերջին, և մենք հանդես եկանք հայտարարությամբ, որ Հայաստանը լրջորեն մտածում է նոր արբանյակ կամ արբանյակներ ձեռք բերելու մասին",- ասել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ փետրվարի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա պարզաբանել է, որ խոսքը հեռահար զոնդավորման կամ տիեզերական լուսանկարահանման արբանյակների մասին է։
«Եվ այստեղ կարևոր է նշել, որ Արմսաթ-1 տիպի արբանյակները մեզ համար ունեն բացառիկ կարևորություն և արժեք: Առաջին հերթին, որովհետև թույլ են տալիս զարգացնել սեփական իրավասությունները Հայաստանում արբանյակի նախագծման և արտադրության համար ։ Սակայն ֆունկցիոնալ տեսանկյունից ոլորտը զարգացման երկար ճանապարհ ունի անցնելու ՝ իր առջեւ դնելով ավելի հավակնոտ նպատակներ", - ասել է Հայրապետյանը։
Ընդ որում, նա պատրաստակամություն է հայտնել նախարարության անունից աջակցություն ցուցաբերել արբանյակի նախագծման և արտադրության աշխատանքներում ներգրավված հետազոտական խմբերին, նշելով, որ խոսքը հարկային արտոնությունների մասին է: