Ուրբաթ, 13 Փետրվարի 2026 17:24
Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկել են ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցը
Արմինֆո. ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակությանը։
ՏԿԵՆ հաղորդագրության համաձայն, հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների վերաբերյալ հարցեր։
Քննարկվել են նաև ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։
Երկուստեք կարևորվել է միջտարածաշրջանային համագործակցությունը և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդիվ էլ շարունակել խորացնել համագործակցությունն այդ ուղղությամբ։
Նշենք, որ մեկ օր առաջ ՀՀ Ազգային ժողովում կառավարության ժամին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 2036 թվականից հետո ևս 10 տարով երկարաձգելու հնարավորություններ կան, այսինքն ՝ մինչև 2046 թվականը:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա մայիսին հայկական ԱԷԿ - ը կկանգնեցվի պլանային նախազգուշական վերանորոգման հինգ ամիս ժամկետով: Այդ ժամանակահատվածում կիրականացվեն ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման երկրորդ ծրագրի հիմնական աշխատանքները ։ Այդ խնդրի լուծմանը կուղղվի 65 մլն դոլար, որը տնտեսվել է առաջին երկարաձգման ծրագրի արդյունքում։
Ավելի վաղ երկրի իշխանությունները հայտարարել էին փոքր մոդուլային ռեակտորներով ԱԷԿ-ի կառուցման վերաբերյալ հայեցակարգային որոշում ընդունելու մասին: