Ուրբաթ, 13 Փետրվարի 2026 15:02
Ռուսաստանի Բանկը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը իջեցրել է մինչև 15.5%
Արմինֆո. Ռուսաստանի բանկի տնօրենների խորհուրդը որոշել է վեցերորդ անգամ անընդմեջ իջեցնել հիմնական տոկոսադրույքը։ Աճը կրկին կազմել է 50 բազային կետ՝ տարեկան 15.5%։
Վերլուծաբանների մեծ մասը սպասում էր, որ տոկոսադրույքը կմնա 16%-ի վրա։ Որոշ փորձագետներ սպասում էին 50 բազային կետով կրճատման։
«Տնտեսությունը շարունակում է վերադառնալ հավասարակշռված աճի ուղու։ Հունվարին գների աճը զգալիորեն արագացել է միանվագ գործոնների պատճառով։ Միաժամանակ, Ռուսաստանի բանկը գնահատում է, որ ներկայիս գների աճի կայուն ցուցանիշները էականորեն չեն փոխվել։ Միանվագ գործոնների ազդեցության մեղմացումից հետո գնաճը կվերսկսի իր անկումը», - ասվում է Կենտրոնական բանկի տնօրենների խորհրդի ուրբաթ օրվա նիստից հետո տարածված մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Կենտրոնական բանկը առաջիկա նիստերում կգնահատի հիմնական տոկոսադրույքի հետագա իջեցման նպատակահարմարությունը՝ կախված գնաճի դանդաղման կայունությունից և գնաճի սպասումների դինամիկայից, նշել է կարգավորող մարմինը հայտարարության մեջ։
Նախորդ նիստում՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 19-ին, տոկոսադրույքը կրճատվել է 50 բազային կետով՝ տարեկան 16%։ Մինչ այդ՝ հոկտեմբերի 24-ին, նույնպես տեղի ունեցավ 50 բազային կետով նվազում։ Սեպտեմբերին որոշում կայացվեց տոկոսադրույքն ավելի զգալիորեն՝ 100 բազային կետով իջեցնելու մասին։ Մինչ այդ՝ հուլիսի 25-ին, Ռուսաստանի բանկի տնօրենների խորհուրդը որոշեց այն իջեցնել 200 բազային կետով՝ տարեկան 20%-ից մինչև 18%։ Ավելի քան 2.5 տարվա ընթացքում առաջին անգամ տոկոսադրույքը (տարեկան 21%-ից 100 բազային կետով) իջեցնելու որոշումը կայացվեց հունիսի 6-ին։
Մինչև հունիսը, Կենտրոնական բանկը տոկոսադրույքը պահպանեց տարեկան 21%-ի վրա չորս անընդմեջ նիստերի ընթացքում՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ին այն 19%-ից 200 բազային կետով բարձրացնելուց հետո։ 2024 թվականի դեկտեմբերի 20-ի նիստում որոշում կայացվեց տոկոսադրույքը պահպանել այս մակարդակում, չնայած վերլուծաբանների մեծ մասը սպասում էր դրա բարձրացմանը։ Տոկոսադրույքը մնացել է անփոփոխ 2025 թվականի փետրվարի 14-ին, մարտի 21-ին և ապրիլի 25-ին։
Կենտրոնական բանկի տնօրենների խորհրդի հաջորդ նիստը՝ տոկոսադրույքի քննարկման համար, կկայանա մարտի 20-ին։ (INTERFAX)