Չորեքշաբթի, 11 Փետրվարի 2026 11:45
Հայաստանի ծառայությունների ոլորտը 2025 թվականին հասույթն ավելացրել է մինչև 10.6 մլրդ դոլար
Արմինֆո. Հայաստանի ծառայությունների ոլորտը 2025 թվականին գրանցել է 10,6% աճ (ինչպես մեկ տարի առաջ) ՝ ապահովելով 4,1 մլրդ դրամի հասույթ (10,6 մլրդ դոլար)։ Այդ մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։
Մատուցված ծառայությունների ծավալի աճի տեմպերի արգելակում է գրանցվել  գերիշխող ֆինանսական հատվածում ՝ 22,3% - ից մինչև 14,8%, ինչպես նաև հանրային սննդի և կեցության կազմակերպման ոլորտում ՝ 8,7% - ից մինչև 4,2%, մշակույթի, զվարճանքների և հանգստի ոլորտում ՝ 11,8% - ից մինչև 4,9%, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության ոլորտում՝ 12% - ից մինչև 8,6%, կրթության ոլորտում՝ 5,2% - ից մինչև 1,6%, անշարժ գույքին առնչվող գործարքների ոլորտում՝ 12,6%-ից մինչեւ 10,6%:  Ընդ որում, տրանսպորտի ոլորտում մատուցված ծառայությունների ծավալը շարունակել է նվազել, սակայն տեմպերը դանդաղել են ՝ 11,9%-ից min9eu 1,2%: